Detayli bilgi ve rezervasyon için +90 532 580 77 88 numarali telefon ile irtibat kurabilirsiniz.

SAMSUN

SAMSUN HAKKINDA

Milli Mücadele’nin ilk adımının atıldığı Samsun, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda büyük rol oynamış önemli şehirlerimizden biridir. Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da ayak bastığı kent, küllenen bir ateşi körüklemiş ve Türk milletinin yeninden ayağa kalkmasına vesile olmuştur.

Tarih boyunca hep önemli bir liman kenti olan Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin en büyük ili olmasının yanında, sürekli yükselen gelişimiyle de örnek bir şehirdir. Ayrıca kalkınmış bir şehir olmasının dışında doğal güzellikleri ile de dikkat çeker. Yeşilin ve mavinin kucaklaştığı sahilleri, kışın ayrı, yazın ayrı güzel olan yaylaları, gölleri ve şifa dağıtan kaplıcaları ile Samsun, farklı turizm aktivitelerini aynı anda bulabileceğiniz bir yerdir.

SAMSUN'DA GEZİLECEK YERLER

Atatürk Anıtı

1928-1938 yılları arasında Avusturyalı Heykeltıraş Heinz Kreppel tarafından yapılmıştır. 19 Mayıs 1919’un anısına yaptırılan bu anıtın kaidesinin dört bir tarafında Milli Mücadele'yi vurgulayan figürler mevcuttur. 

 

İlkadım Anıtı

Atatürk’ün doğumunun 100.yılı için Heykeltıraş Hakkı Atamalı tarafından yapılmıştır. Heykel, Kurtuluş Mücadelesi'nin buradan başlatıldığını ifade etmektedir.

 

Yalova Gemisi

Cafe-restaurantı hizmeti veren gemi mutlaka görülmesi gereken alanlar içindedir.

 

Bandırma Vapuru 

Mustafa Kemal Atatürk'ü ve 18 arkadaşını Samsun’a getirip, milli mücadelenin başlamasına vasıta olarak önemli bir görev yapan Bandırma Vapuru müze olarak halkın ziyaretine açık.

 

Gazi Müzesi

Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a geldiği zaman kalmış olduğu mıntıka Palas Otelidir. Müzeye dönüştürülen otelde Atatürk'ün kullanmış olduğu eşyalar ve fotoğraflar sergilenmektedir.

 

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Samsun‘da bulunan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi 19 Mayıs 1981 yılında ziyarete açılmıştır. Müze içerisinde orta salon ve simetrik olarak yapılmış iki yan salon bulundurmaktadır. Eski fuar alanı içerisinde yer almaktadır. 

Teleferik 

Samsun'da Batıpark ile Baruthane Tümülüsleri arasında kurulmuş olan teleferikle hem yeşil alan hem de arkeolojik müze olarak düzenlenmiş Baruthane Tümülüslerinin bulunduğu yere kolaylıkla ulaşılabiliyor. 

Samsun Büyük Cami

Batumlu Hacı Ali tarafından 1884'te yaptırılmıştır. Mermer mihrap ve ahşap minberi dikkati çeken cami Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Valide Sultan tarafından onarılmış, bu yüzden de halk arasında Valide Camisi olarak tanınmıştır.

 

Hayvanat Bahçesi

Karadeniz Bölgesi'nin en büyük hayvanat bahçesi Samsun'da bulunmaktadır.

 

Sevgi Gölü 

Samsun sahil yolunun doğusunda bulunan sevgi gölü Samsun'un cazip dinlenme merkezlerinden birisidir. 

Samsun Sahilleri

Çok uzun bir sahil şeridine sahip olan Samsun'da genellikle sahiller denize girmeye elverişlidir. Atakum, Kurupelit, Atakent, Çatalçam, İncesu, Dereköy, Taflan, Erenköy, Engiz ve Muşta yerleşim merkezlerinin tamamında özel plajlar, kamp alanları ve çeşitli büyüklüklerde konaklama alanları bulunmaktadır. Ayrıca, yelken, sörf, jet ski gibi su sporları bu sahil kısmında yapılabilmektedir.

Amisos Tepesi

Amisos Tepesi eski çağlardaki uygarlıklardan kalma bir yerdir. Çok güzel bir çevre düzenlemesi ile tarihi mezarları gezebilirsiniz. 

 

SAMSUN'UN YÖRESEL LEZZETLERİ

Samsun yemekleri denilince akla ilk gelen yöresel lezzetler, Samsun pidesi, mısır çorbası, katık böreği, haluçka ve kaz pilavı gibi yemekler olmakla birlikte bölge içerisinde ünlü olan birçok yiyecek, içecek, hamur işi ve tatlı çeşidi bulunmaktadır. Yemeklerde, mısır, lahana ve kuru fasülye önemli bir yere sahip olmakla birlikte kaz, tavuk ve ördek gibi kümes hayvanları da Samsun’un beslenme kültürü içerisinde öne çıkmaktadır. Lorgon, Kırçan, Kaldırayak, Madımak ve Nünük gibi bitkiler ise kavurma ve çorba yapımında kullanılmaktadırlar.

Samsun içerisinde en ünlü yemeklerden birisi, kaz eti, bulgur pilavı ve yağlı tavuk suyuna batırılmış yufkayla yapılan tirit olarak bilinmekle birlikte Mısır çorbası, kıymalı pırasa, canik, turşu kavurması, bakla dolması, haşhaşlı çörek, yazı pancarı, katık böreği, katık sündürmesi, kaz asması, haluçka, baklalı yaprak dolması, fındıklı baklava, Yer Pancarı, Mısır Çorbası, Yoğurtlu Çorba, Mercimekli Bulgur Pilavı, Keşkek, Karalahana Çorbası, Hamsili Ekmek, Hamsili Pilav ve Kocakarı Gerdanı da bölgede bilinen ünlü yemekler arasında yer almaktadırlar.
Eğer Samsun’a kadar geldiyseniz Çakallı Menemen, Balkaymak Dondurma, Gebi kirazı ve Bafra karpuzunun tadına bakmadan dönmemenizi tavsiye edebiliriz.

Oymaağaç Kebabı
Samsun’u Oymaağaç köyü sınırları içerisinde, Mayıs ile Kasım ayları arasında yapılır ve hem sıcak hem soğuk olarak yenilebilir. Kebap, oğlak etinden yapılır ve özel yapılmış bir baca üzerinde ortalama 4 saatlik bir sürede pişer. Birbirleri ile eş zamanlarda 5 farklı oğlağın çevrilerek pişirilmesi sırasında eriyen yağlar bir kapta toplanır ve tiridine banılarak yenir.

Katık Böreği
İçerisinde, dorak, tuz, zeytinyağı, tereyağı, maydanoz ve buğday yarması olan karışım, genellikle bahar ve yaz aylarında yapılmaktadır.

Memecik
İçerisinde, katık, tuz, su ve yufka bulunan karışım saç üzerinde yufka gibi pişirilerek üzeri eritilmiş tereyağı ile yağlanarak servis yapılır.

Katıklı Ekmek
Un, su, tuz kullanılarak yapılan karışım, ufak parçalara ayrılarak yufka şeklinde açılır ve içerisine maydanoz ile katıktan oluşan karışım dökülerek bir tarafı kapatılır. Sac üzerinde çok uzun olmayacak şekilde pişirilir ve tereyağı ile yağlanarak servis edilir.

Katık Sündürmesi
Kıyılmış maydanoz ile karıştırılan katık, zeytinyağı ya da tereyağı ile tavada pişirilir ve kahvaltıda sıcak olarak servis edilir.

Keşkek
Çarşamba ilçesi içerisinde genellikle düğünlerde yapılır ve içerisinde, buğday, tavuk ya da kuzu eti ve tereyağı bulunur. Oldukça ağır bir yemektir ve kolestrol problemi olan kişilere pek önerilmez.

Kıvratma
İçerisinde bol fındık bulunan, yufka ile yapılan ve bayramlarda sıklıkla tüketilen özel bir tatlıdır.

Büryan
Yoğun olarak düğünlerde yapılan sulu bir et yemeğidir.

Bazlama
Mısır unu ekmeğinin başka bir çeşididir.

Karmaç
Mısır ekmeğinin şeker ile karıştırılarak tereyağı ile pişirilmesi ile hazırlanan özel bir yemek türüdür.